Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povaha a vlastnosti Cane Corso

27. 1. 2008

POUŽITÍ:

Hlídací pes, obranář, policejní pes a stopař     

KLASIFIKACE FCI:

Skupina II - pinčové a knírači, molossové,
švýcarští horští a salašničtí psi
Podskupina 2.2 - psi moloss. typu, horští psi
Bez zkoušek z výkonu.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED:

Cane Corso je přímým potomkem starých římských molossů. Dříve se vyskytoval na celém území Itálie, v posledních letech se však uchoval především v Apulii a v přilehlých jihoitalských provinciích. Jeho jméno je odvozeno od latinského výrazu "cohors", což znamená ochránce a strážce domu, dvoru a pozemků.

CELKOVÝ VZHLED:

Středně velký až velký pes. Robustní, silný a mohutně stavěný, přesto elegantní. Jeho jasné linie tvoří jeho plasticky vystupující svaly.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:

Formát psa je poněkud obdélníkový (délka poněkud přesahuje výšku). Délka hlavy dosahuje 36% kohoutkové výšky.

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT (POVAHA):

Ochránce majetku, rodiny a domácích zvířat. V minulosti se používal ke strážení stád a lovu velké zvěře.

HLAVA:

velká a typicky molossoidní. Horní podélná linie lebky a tlamy poněkud konvergují.

MOZKOVNA:

Lebka: široká; v jařmových obloucích šířkou odpovídá délce nebo ji poněkud přesahuje. Konvexní přední část lebky se od čela směrem k týlnímu hrbolu výrazně zplošťuje. Viditelná čelní rýha. Stop: vyznačen

OBLIČEJOVÁ ČÁST:

Nosní houba: černá a velká se širokými otevřenými nozdrami na stejné úrovni jako nosní hřbet. Tlama: zřetelně kratší než mozkovna (poměr tlamy k mozkovně je přibližně 1:2), silná, pravoúhlá, téměř stejně široká jako dlouhá. Přední okraj tlamy je rovný, boční linie tlamy jsou rovnoběžné. Hřbet čenichové partie je z profilu rovný. Pysky: horní pysk je středně dlouhý, lehce visí a překrývá dolní čelist, takže dolní okraj tlamy je při pohledu z profilu tvořen okrajem pysků. Čelisti / zuby: Čelisti velmi široké, mohutné a zahnuté. Lehký předkus. Klešťový skus je přijatelný, ale nežádoucí. Oči: Střední velikosti, oválné, hledí přímo dopředu, poněkud vystupují. Oční víčka dobře přiléhají k oční bulvě. Barva duhovky co nejtmavší, závisí na barvě srsti. Pohled živý, pronikavý a pozorný. Uši: trojúhelníkové, visící, se širokou základnou vysoko nad jařmovým obloukem. Většinou se kupírují do tvaru rovnostranného trojúhelníku.

KRK:

Silný, svalnatý, délkou odpovídá délce hlavy.

TRUP:

Délka trupu poněkud přesahuje kohoutkovou výšku psa. Robustní a mohutné stavby, není však podsaditý. Kohoutek: Výrazný, posazen výše než záď. Hřbet: rovný, velmi svalnatý a pevný. Bedra: krátká a pevná. Záď: dlouhá a široká, lehce spadající. Hrudník: ve všech třech směrech dobře vyvinutý, dosahuje až k lokti.

OCAS:

Nasazen dosti vysoko. U kořene je velmi silný. Ocas se kupíruje u čtvrtého obratle. V akci je nesen vysoko, nikdy však zatočený ani vzpřímený.

KONČETINY

Hrudní končetiny. Plece dlouhé, šikmo uložené, silně osvalené. Nadloktí silné. Předloktí rovné, velmi silné. Zápěstí a přední nadprstí: pružné.Tlapy: kočičí. Pánevní končetiny. Stehna: dlouhá a široká, při pohledu zezadu konvexní. Lýtko: silné, není masité. Hlezno: přiměřeně úhlené. Nadprstí pánevní končetiny: silné a šlachovité. Tlapa: poněkud méně kompaktní (oválnější) než u hrudní končetiny.

CHODY:

Prostorný plný pohyb; klus vydatný; nejobvyklejším způsobem pohybu je klus.

KŮŽE:

Poměrně silná, spíše těsně přiléhající ke tkáni podkoží.

OSRSTĚNÍ

SRST: srst krátká, lesklá, velmi hustá se skromnou podsadou. BARVA: černá, olověně šedá, břidlicová, světle šedá, světle plavá (nažloutlá), jelení červeň, tmavé odstíny žluté; žíhaná (žíhání na různých odstínech žluté nebo šedé základní barvy). U žlutých psů a žíhaných psů černá nebo šedá maska, jež se omezuje na tlamu a nepřesahuje linie oka. Malá bílá skvrna na hrudi, na špičkách tlap a na hřbetě nosu je přípustná.

VÝŠKA A HMOTNOST:

Kohoutková výška:          Obrazek

psi 64 až 68 cm
feny 60 až 64 cm
tolerance +/- 2 cm

Hmotnost:

psi 45 až 50 kg
feny 40 až 45 kg

Historie
Z hlediska mezinárodní kynologické federace je Cane Corso Italiano jedním z nejmladších plemen, jeho historie je však mnohem delší. Ve čtvrtém až třetím století před naším letopočtem byli významnou mocenskou silou na území dnešního Řecka Molossové. Byli to bojovní válečníci, kteří podnikali výpravy i do jižní Itálie. Na jejich cestách je provázeli váleční psi velkého vzrůstu, jejichž předkem byla pravděpodobně tibetská doga. Když Římané ovládli území na jihu Itálie, všimli si vynikajících vlastností velkých molossoidních psů. Cíleným chovem vyšlechtili římského válečného psa Canis pugnax. Tito psi dokázali bojovat proti lvům, medvědům i lidem. Dochovala se různá vyobrazení těchto psů a jejich podobnost s dnešními Cane Corso Italiano je neuvěřitelná, když uvážíme, že je dělí více než dva tisíce let.
Tito silní a výkonní psi přežili pád říše římské a byli chování na statcích a usedlostech. Z této doby pravděpodobně pochází i dnešní název plemene - "cane" pochází z latinského "canis" (pes), "corso" možná pochází z latinského označení pro dvůr či zahradu - cohor. Tedy pes, který hlídá dům, dvůr a pozemky. Jiný výklad se přiklání k překladu slova "corso" jako silný, drsný.
Cane Corso byli používáni k hlídání usedlostí, k lovu divočáků nebo vlků, byli skvělými pomocníky řezníků, dokonce chránili povozy nebo cestující v kočárech. Běželi vedle vozů a chránili je tak před případnými útočníky.
Na počátku dvacátého století se změnil způsob života lidí na venkově, a tak se snížil počet chovaných psů tohoto typu. Jen díky milovníkům psů bylo toto krásné silné plemeno zachováno. Za řádné plemeno byl Cane Corso Italiano uznán FCI v roce 1996.

Celkový vzhled
Cane Corso Italiano patří mezi plemena molosská. Je většího tělesného rámce, harmonické stavby těla. Je silný, mohutně osvalený, ale přesto elegantní, pohyblivý a vytrvalý. Hlava je široká, temeno ploché s výrazným týlním hrbolem. Stop je dobře vyznačen. Tlama je výrazně kratší než mozkovna, je silná a velmi široká. Hřbet nosu je rovný. Horní pysk lehce překrývá dolní čelist. Oči jsou oválné s dobře přiléhajícími víčky. Barva očí by měla být co nejtmavší, závisí však také na barvě srsti. Ta může být různá, od černé po světle šedou, s různými odstíny žluté a žíhané až po jelení červeň. Uši jsou vysoko nasazené, trojúhelníkového tvaru. V zemi původu se krátce kupírují. Trup je obdélníkový, mohutný, ale není hrubý. Krk je silný a svalnatý. Psi dosahují kohoutkové výšky 64 až 68 cm, feny 60 až 64 cm. Hmotnost dospělého psa je asi 45 až 50 kg, feny asi 40 až 45 kg.

Charakter
Psi tohoto plemene jsou silní a inteligentní, a jsou si toho dobře vědomi. Jejich povaha se od dob starých Římanů změnila. Cane Corso mohou být nedůvěřiví k cizím lidem, v žádném případě však nesmějí být bezdůvodně agresivní. Jsou hraví, aktivní a činorodí. Milují oddaně svou rodinu, děti, přátele i ostatní zvířata žijící v domácnosti. Vůči dětem jsou velmi tolerantní. Hlídání mají hluboce zakořeněno, proto není třeba je tomuto nijak učit. Pokud si má pes zvyknout na častou přítomnost cizích lidí, musí se to učit již od velmi mladého věku. Jen tak se naučí reagovat klidně a vyrovnaně. Spatně socializovaný pes by mohl působit problémy. Vůči psům má cane corso někdy sklon k dominantnímu chování. Pokud se rozhodneme pro tohoto krásného a inteligentního psa, musíme pamatovat na to, že je to pes velmi aktivní a v žádném případě mu nestačí nějaká ta krátká vycházka. Potřebuje vybít svoji energii, je velmi učenlivý a proto je velmi vhodný pro řadu kynologických sportů, jako například obrana, poslušnost či záchranářský výcvik.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tainted blood pressure

(Ahetuenbew, 10. 10. 2018 14:11)

Torsion bras de quelqu'un est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre determination bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-pas-cher-marseille/

Blood inducement - If you fancy distinguish more

(AQueuedpassuch, 25. 8. 2018 12:54)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre coeur bat, il pompe le sang par vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/prix-cialis-pharmacie-dufour/

Cane corso

(LUKO, 11. 5. 2009 19:51)

psi tohoto plemene sou snad ty nejlepsi psi ktery sem kdy mel muzu jen doporucit

Re: Cane corso, naše skoro babička

(Petra, 29. 1. 2012 17:14)

Máme sedmiletou fenku. Je to náš rodinný miláček. V mládí byla trochu živější, sežrala doma co bylo ze dřeva, ale jak dospěla...nejlepší rodinný společník. Mám tři docela živé děti, je jejich největší přítel, naprosto vyrovnaná, přátelská, mírumilovná, dokonce je dokáže i uklidnit.Také máme dvě kočičky a další malé zvířecí miláčky se kterýma se snáší dobře. Nikdy nezaútočila na žádného cizího psa, je k nim kamarádská. Máme rodinný dům, celý den je na zahradě, velmi málo štěká, jen když je to nezbytně nutné. Avšak velmi ostražitá! K návštěvě je přátelská a milá. Každého si dovedla získat, proto uvažuji, že k ní přikoupíme další cane miminko, ať mi ještě pomůže s jeho výchovou. DOPORUČUJI rodinám s dětmi. Takový pes si však za to vše zaslouží domeček se zahradou. Shrnutí: budí respekt svým vzhedem, svou povahou je dobrosrdečný, přátelský a velmi věrný pes, který si zaslouží být ve veselé rodině!

Re: Cane corso

(Aďa, 21. 8. 2015 10:12)

Přesně tak, příbuzní mají Cane Corso, fenku Brenn, plánují s ní štěňata. jedno si pak rozhodně vezmu!

psí kamarád

(micuska, 22. 6. 2014 12:43)

každý chovatel psího kámoše by měl vědět jakou rasu si pořizuje a ne potom až si dovedu domu psíka zjistím že na něj nemám sílu a čas. Mám novofundlanda a vím/ co je náročnost s česáním atd/ co jsem si pořídila.Candíci jsou krásní,ale víc nároční na pohyb-na to bohužel nemám.Soused má psa a nemá na něj vůbec čas-podle toho to taky vypadá.Vše správným majitelům hodně radosti s našimi miláčky.!

psí kamarád

(micuska, 22. 6. 2014 12:41)

každý chovatel psího kámoše by měl vědět jakou rasu si pořizuje a ne potom až si dovedu domu psíka zjistím že na něj nemám sílu a čas. Mám novofundlanda a vím/ co je náročnost s česáním atd/ co jsem si pořídila.Candíci jsou krásní,ale víc nároční na pohyb-na to bohužel nemám.Soused má psa a nemá na něj vůbec čas-podle toho to taky vypadá.Vše správných majitelům hodně radosti s našimi miláčky.!

Cane Corso je Pan pes

(Jaromír, 7. 4. 2014 16:50)

Mám už pět let trochu přerostlého Cane Corso, má 64 kg. Je to zvláštní rasa, takový rytíř bez bázně a hany. Když se stane a někdo ke mě rychle přistoupí, bleskově je na zadních a strčí do něj, takže dotyčný se vrátí o metr. Jednou se na nás vyřítil obrovský Bernardýn bez náhubku, můj pes se naježil a vyšel proti němu. V tom doběhl majitel Bernardýna a čekal, že můj pes dostane nakládačku, protože byl podstatně menší atak se nesnažil do nadcházející rvačky vůbec zasahovat. Ve vteřině ta rvačka začala. Než jsem pochopil jak k tomu došlo byl můj pes zakousnutý Bernardýnovi v půli zad a snažil se ho povalit. V tom majitel Bernardýna pochopil, že je zle a volal na mě, ať si psa přivolám. To jsem udělal a šli jsme domů.

Oběť

(Monika, 9. 5. 2013 13:49)

Včera jsme měli tu čest seznámit se s jedním z nich! Všude se píše, že nikdy nevystartuje na druhého psa jako první, nechápu, proč se tohle lidem vtlouká do hlavy, když tomu může být i NAOPAK!! Tenhle obr vystartoval bez sebemenšího zaváhání po našem labradorovi, který se nestačil ani vzpamatovat a měl rozkousané ucho, a potrhané tříslo až k dutině břišní. Podle veterinářky měl ohromné štěstí v podobě několika milimetrů od tepny, a zároven od možného prokousnutí břišní stěny, kde by pro něj oba případy mohli být smrtelné. Že jsme toho obra nemohli odtrhnout ani ve dvou dospělých lidech (já a manžel s jeho 100 kg váhy), to už asi při konstituci tohoto plemene nemusím doplnovat. Veterinářka jasně řekla, že takový "chvat" do třísel udělá útočící pes ve chvíli, kdy chce soupeře zabít. On tedy bez sebemenšího zaváhání skočil po ne nejmenším nic netušícím psovi, aby ho zabil. Nebýt manžela, který jediný dokázal toho agresora chvilinku udržet, byl by náš pes pryč. Nejsem žádná rozmazlená panička, jsem si plně vědomá toho, že za toho může především majitel (v tomto případě majitelka cca. 30 kg i s postelí), která ho absolutně nezvládá, a ještě si dovolí pustit ho v nepřehledném úseku na volno, bez košíku, bez vodítka. Během pár minut dojde k takové pohromě. Měli jsme sebou i tříletou dceru, neumím si představit, co by taková obluda případně způsobila tam! radši nedomýšlet. Jen se lidi proboha nad sebou zamyslete!! pokud nemáte vhodné podmínky pro chov a především VÝCVIK!! TAKOVÉHO PLEMENE, pořiďte si raději "neškodného" gaučáka. Příště se nemusí vrhnout na psa, ale na člověka!.

Re: Oběť

(Klára, 16. 9. 2013 9:33)

u tohodle článku jsem se pobavila, jsem chovatelka CC, v životě se mi to ještě nestalo aby CC napadl první!!! Váš pes mohl zavrčet a v tom případě je jasné že zaútočí protože si myslí že mu hrozí nebezpečí. Naprosto stejně se může zachovat i ten Váš labrador

Re: Re: Oběť

(míra, 20. 10. 2013 9:48)

Vážená pseudochovatelko. vaše kecy nemá cenu komentovat. To že pes zavrčí je logické. Ale přece to neomlouvá agresi volně puštěného hovada tohoto typu. Jeho paničku bych postavil před soud.

Re: Re: Re: Oběť

(Petra, 2. 11. 2013 23:58)

CC psi je potřeba velmi dobře socializovat, jinak jsou velmi dominantní a nedůvěřiví. Hlavně chtějí velmi pevnou ruku a pořádně vychovat!!

Re: Re: Oběť

(Pavel, 3. 12. 2013 19:17)

paní, jděte do háje.

Re: Re: Re: Oběť

(nikdo, 23. 3. 2014 20:10)

Do koho se navážíš koho kam posíláš ty blbečku CC je nejlepší pes co je vycvičit se dá líp než tupí malí psi tak nemluv!

Jedině Cane Corso

(Petra, 20. 5. 2013 23:59)

Myslím, že záleží na povaze psa a hlavně na jeho výchově ne na rase. Každý by měl povahu svého psa znát vědět jestli si může dovolit ho pustit na volno apod. My máme dvouročního CC. Vzali jsme si cca v 9 měsících. Po chvíli co jsem si ho přivezli domů, zjistili jsem, že se ohání po našem, tehdy 4 letém synovi, i přesto, že nám původní majitel tvrdil, že je na děti zvyklý. Nebyl vůbec zvyklý chodit na vodítku, na žádné povely. Můj přítel, který má 120 kg si s ním poradit uměl. Ale vzhledem k tomu, že já mám 50 kg, našla jsem si výborného cvičitele, který mi ukázal a vysvětlil jak s ním cvičit. Stačilo s ním prodělat pár lekci (cca 6) a dnes umí krásně chodit na vodítku, povel "ke mně", sedni, lehni, zůstaň, umí se krásně zařadit k noze. Je to velice rychle učenlivá rasa. Je důležité nebát se a dát najevo, kdo je pán - on to velice rychle pochopí a pak je velice dobře zvladatelný, i přes jeho velikost. Dnes je to výborný hlídač a zároveň velký mazel a můj syn s ním může dělat cokoliv. Ale pořád je to pes obranář - má tendence bránit svoji rodinu. Ne jednou se mi stalo, že vyjel po kolemjdoucím opilci - proto vím, že na volno ho pustit nemůžu. Nikdy nemůžu vědět kdo se mu nebude líbit a nebo kdy si bude myslet, že musí bránit. Vzhledem k tomu, že mám zkušenosti s velkými plemeny, mohu srovnávat - CC je snadno vychovatelné a ovladatelné, jen je třeba důslednost, nebát se a dát mu najevo, že Vy jste pán.

Re: Jedině Cane Corso

(Eva, 23. 3. 2014 18:43)

Mohu poprosit kontakt na cvičitele který vám pomohl vycvičit vaši 9 měsíční fenku cane corso?Děkuji

Cane corso

(Jarka037, 26. 12. 2013 20:51)

Zdravím,máme fenečku 1,5 roku je velmi milá a doslova mi visí na podolku.Problém ovšem je kdokoli jiný v mé blízkosti,nejprve šíleně štěká,že musím zvýšit patřičně hlas a dát povel " fuj nesmíš " když se uklidní obskáče návštěvu a doráží dokud opět nedám povel nebo nevezmu do rukou smotané noviny či náhubek.Zvonek je katastrofa,to by zbourala celý dům.Ráda bych se zeptala jak těmto zlozvykům zabránit.Rovněž nesnáší určitý druh lidí,nenapadne je,jen běhá okolo a značně štěká s vrtěním ocásku.Prosím poradíte mi jak dosílit klidu a odnaučit jí tyto lumpačinky?Přiběhne na zavolání,dostane pamlsek za poslušnost,ale jít s ní někam ven na volno mám stále obavu.Děkuji za odpověď.

Moje první (a snad i poslední) setkání s cane corso

(If, 26. 8. 2011 14:26)

Včera jsme byli s rodinou v lese na chatě u rybníka i s tchánovým mírumilovným labradorem a on mi chtěl ukázat, jak labís hezky plave. Blížili jsme se k vodě a tam se jedna slečna ptala tchána, jestli tam mohou být, jestli to tam není soukromé. Řekl jim, že soukromé to tu není a slečna si najednou všimla, že máme psa. Vykřikla:"Ježiš, vy máte pejska!!!!!" Hned mi nedošlo, co se děje... Zničehonic se na nás vyřítila psí obluda, která absolutně neragovala na povely majitelky, vrhla se na našeho psa a rovnou se mu zakousla do krku. Nastal psí boj, při kterém náš sotva třicetikilový Lordík docela prohrával. Slečna se snažila svého psa za obojek odtrhnout, ale marně. Padesátikilová holka nemůže silou přemoci padesátikilového psa. Až po různých kopancích a křiku se nám podařilo Lorda vyprostit a s dírou na krku jsme ho odvedli pryč. Slečna se ani neomluvila a zmizela z dohledu.... Za chvíli šla po cestě s tímto "hovadem" asi maminka té slečny a když jsem s ní chtěla promluvit (zpočátku mírně), nehodlala ani zpomalit. Skončilo to hádkou, kdy paní mi odmítla říct své údaje, že jí pošlu účet za veterináře. Ač to bylo v lese a já vůbec nejsem konfliktní člověk, řvaly jsme na sebe (já asi víc) a jedna přes druhou. Chápu, že se tento pes někomu líbí, ale pokud si chci pořídit nějakého většího psa, musím vědět, jestli na něj stačím a trošku si o daném plemeni něco zjistit. Tady to nezlvádla ani jedna z nich a zřejmě to nebyl první konflikt při setkání s cizím psem, když se úplně zhrozila, že jdeme se svým psem.

Re: Moje první (a snad i poslední) setkání s cane corso

(Jarka, 23. 10. 2013 19:23)

Pes není hovado ani magor. Jaký pán - takový pes.
CC je překrásná rasa a ten, kdo si ho pořídí by měl mít především
hlavu vpořádku. Bohužel zamindrákovaní, zaprcatělí skřetové své
ego řeší nic neříkajícími povely těchto krásných psů. Srděčně zdravím.

Re: Re: Moje první (a snad i poslední) setkání s cane corso

(Jana, 18. 11. 2013 20:30)

Souhlasím s Jarkou !